Asystent jest pracownikiem samorządowym

5 maja 2014

asystentDlatego ZNP wnioskuje o nowelizację rozporządzenia płacowego.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o dokonanie zmiany w treści rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych, polegającej na wprowadzeniu do treści rozporządzenia wykazu stanowisk pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach samorządowych, jak również określenie dla tej kategorii pracowników warunków i sposobu wynagradzania, w tym minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, zgodnie ze statusem prawnym właściwym dla pracownika samorządowego.

W szkołach samorządowych można zatrudnić osoby niebędące nauczycielami, które posiadają przygotowanie zawodowe uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia zajęć a także asystentów nauczyciela. Status prawny pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych.

Szkoły samorządowe są jednostkami organizacyjnymi samorządu terytorialnego, zatem pracownicy niebędący nauczycielami zatrudnieni w tychże jednostkach są pracownikami samorządowymi. Z tego względu pracownicy ci mają status prawny identyczny do statusu, jaki posiadają pracownicy niebędący nauczycielami zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych samorządu.

Jednakże pracownicy szkół samorządowych, niebędący nauczycielami, nie zostali uwzględnieni w treści załącznika nr 3 rozporządzenia z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, dotyczącego wykazu stanowisk. Tym samym nie jest możliwe prawidłowe określenie dla tej kategorii pracowników warunków i sposobu wynagradzania, a zwłaszcza minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego zgodnie ze statusem prawnym pracownika samorządowego, określonym przez u.p.s.

Zdaniem ZNP, istnieje pilna potrzeba dokonania nowelizacji rozporządzenia z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, w zakresie dostosowania jego treści do zmian w u.s.o., dotyczących zatrudniania w szkołach samorządowych osób niebędących nauczycielami, które posiadają przygotowanie zawodowe uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia zajęć a także asystentów nauczyciela.