Reakcja ZNP na wywiad Prezydenta RP Andrzeja Dudy (4.12.2016, TVN 24)

7 grudnia 2016

Warszawa, 2016-12-05

Pan
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Prezydencie,

Udzielając wywiadu 4 grudnia br. stacji TVN 24, wiele miejsca poświęcił Pan edukacji, była to jednak wypowiedź jednostronna i krzywdząca dla nauczycieli i środowisk związanych z oświatą.

Z dezaprobatą i zażenowaniem odbieramy Pana wypowiedzi na temat sposobu wprowadzania zmian w tak ważnej i tak wrażliwej dziedzinie życia, jaką jest edukacja. Z całą mocą kolejny raz stwierdzamy, że w sprawie reformy systemu szkolnego nie były prowadzone żadne konsultacje, nie odbyła się żadna debata, żadna dyskusja. Działania minister Zalewskiej jedynie pozorowały konsultacje, były próbą stworzenia w społeczeństwie wrażenia prowadzenia dialogu z rodzicami, nauczycielami, a nawet uczniami. Próby te skutecznie zostały obnażone przez uczestników tych pseudo debat.

Zwracamy Panu uwagę, że reforma edukacji autorstwa minister Zalewskiej nie dotyczy wyłącznie szkół muzycznych i sportowych, jak można byłoby wynieść z Pana wypowiedzi. Problem dotyczy całego szkolnictwa i to w stopniu dużo bardziej destrukcyjnym, niż próbuje się to wmówić opinii publicznej.

O skutkach tych, w naszym przekonaniu całkowicie nieprzemyślanych i nieodpowiedzialnych zmian, chcieliśmy porozmawiać z Panem podczas manifestacji, która miała miejsce w Warszawie 19 listopada br. Niestety, nie znalazł Pan czasu. Dlatego oczekujemy, że wysłucha Pan chociaż swoich współpracowników, z którymi spotkali się przedstawiciele bez mała 50-tysięcznej rzeszy protestujących.

Kolejny raz odwołamy się do Pańskiego listu, przesłanego do Prezesa ZNP w maju ub.r., w którym deklarował Pan – nic o nas bez nas. Niestety, z ubolewaniem stwierdzamy, że rzeczywistość przeczy Pana deklaracjom.
/-/ Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego