Stanowisko Prezydium Zarządu Głównego ZNP

17 listopada 2017

w sprawie przejawów ksenofobii i nacjonalizmu w trakcie obchodów Święta Niepodległości

Związek Nauczycielstwa Polskiego, powstając 112 lat temu, walczył o wolną Polskę, a patriotyzm był zawsze jedną z naszych naczelnych wartości, czego najlepszym dowodem jest powołanie przez członków ZNP Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w czasie II wojny światowej.

Związek walczył i walczy o powszechną, bezpłatną, równą i otwartą szkołę dla wszystkich. Taką, która nie wyklucza, tylko kształci i wychowuje w duchu poszanowania drugiego człowieka. Dlatego – jako nauczyciele i pracownicy oświaty – czujemy się zobowiązani zabrać głos w dyskusji o rasistowskich i ksenofobicznych hasłach, jakie pojawiły się podczas tegorocznego Marszu Niepodległości oraz w debacie publicznej wokół tego wydarzenia. Nie zgadzamy się na ksenofobię i  nacjonalizm w naszym kraju!

Z szacunkiem przyjęliśmy wypowiedź Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ubolewającego nad faktem, że 11 listopada 2017 roku „w Warszawie radość tych, którzy przyszli świętować niepodległość, została zakłócona przez transparenty przyniesione przez osoby nieodpowiedzialne”. Natomiast z dezaprobatą odnosimy się do milczenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej sprawie.

Szkoła powinna informować o złożonych problemach współczesnego świata i uczyć, jak je rozwiązywać. Domagamy się od Ministra Edukacji Narodowej podjęcia natychmiastowych działań na rzecz uwzględnienia edukacji antydyskryminacyjnej w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Warszawa, 14 listopada 2017 r.