Uroczyste otwarcie „PIWNICY NA BANKOWEJ 10”

13 lutego 2015

… następny rozdział w PIWNICY NA BANKOWEJ 10
to motto przewijało się 29 stycznia 2015 r. w czasie uroczystego popołudnia w gliwickim Oddziale ZNP inaugurującym jubileusz 110 lecia Zwiazku Nauczycielstwa Polskiego oraz oficjalne otwarcie klubu „PIWNICA NA BANKOWEJ 10”.
Uroczystość rozpoczęła słowami powitania prezes Oddziału ZNP Gliwice Małgorzata Popińska.
To magiczne miejsce swoją obecnością uświetnili między innym Minister Krystyna Szumilas, poseł na Sejm RP Jan Kaźmierczak, naczelnik Wydziału Edukacji w Gliwicach Mariusz Kucharz, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Śląskiego Kuratorium Oświaty Anna Kij, prezes BT ZNP Logos Tour Teresa Górecka, główny wykonawca inż. Krystian Ruda, wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński, prezes Śląskiego Okręgu Aleksandra Jadwiga Rezler, przewodniczący Okręgowej SEiR Michał Pudło, prezesi Oddziałów powiatu gliwickiego, dyrektorzy placówek oświatowych, członkowie Prezydium ZO Gliwice, przyjaciele i sympatycy. Następnie była chwila historii gliwickiego Oddziału ZNP.Z nieukrywaną satysfakcją kol. Popińska wspominała ludzi i ich działania. Z racji tego wydarzenia mocniej zaakcentowała postać i działania śp. Kol. Jana Zalczyka, którego marzeniem było wyremontowanie pomieszczeń piwnicznych ich modernizacja i ich dostosowaniem do różnej działalności. Starania gliwickich związkowców, wyposażenie piwnicy pokazuje, że będzie to niezwykle ciekawe miejsce, gdzie można organizować koncerty, wieczornice, kluby dyskusyjne, tematyczne, warsztaty. Można tu przyjść pogawędzić, powspominać lub wymyśleć coś ciekawego. Oddział gliwicki w 110 letnią historię Związku Nauczycielstwa Polskiego wchodzi z perełką – PIWNICĄ NA BANKOWEJ 10, która będzie służyła wszystkim obecnie i następnym pokoleniom, bo „ przeszłość buduje przyszłość” jak mawiał Kol. Jan Zalczyk. Następnie były podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do doprowadzenia tego miejsca do takiej magiczności.
Uczestnicy tej wyjątkowej chwili zostali zaproszeni do wysłuchania znakomitego koncertu poezji śpiewanej w którym wykorzystano wiersze trzech neoromantyków Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Kazimierza. Tytuł koncertu „ Lubię kiedy kobieta”. Wykonawcą i kompozytorem muzyki jest wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP Gliwice Kol. Dariusz Koszałka. Nie obyło się bez specjalnych życzeń oraz podziękowań złożonych przez zaproszonych gości.
Następnie wszyscy przy kawie i pysznym torcie wspominali dawne czasy, zwiedzili i podziwiali wyremontowane pomieszczenia. Przy cieple płynącym z kominka rozmawiali o problemach i radościach dnia dzisiejszego.