Ciąg dalszy sporu o definicję wypoczynku

10 września 2015

9 września br. w Sejmie RP (w godzinach wieczornych) odbędzie się drugie czytanie nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącej wypoczynku dzieci i młodzieży.

Nowelizacja ta od momentu rozpoczęcia jej procedowania budziła wątpliwości. Najpoważniejsze zastrzeżenie dotyczy ustawowego włączenia szkoły do podmiotów organizujących wypoczynek w okresie ferii zimowych i letnich oraz przerw świątecznych. Wypoczynek  organizowany w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych połączony będzie ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży.

Zdaniem Związku, włączenie szkoły do organizacji wypoczynku oznaczałoby konieczność rozszerzenia zadań statutowych szkoły, która  odpowiadałaby nie tylko za proces dydaktyczno-wychowawczy, ale również za organizację wypoczynku.

W związku z powyższym, ZNP za pośrednictwem posła Artura Ostrowskiego (SLD) będzie zabiegał o zmianę kontrowersyjnych zapisów.