Poradnik “Jak rozmawiać o wojnie w szkole?” oraz listy ZNP i ETUCE do ukraińskich przyjaciół
25 lutego 2022
– Bardzo prosimy Was o wskazanie, jakiego wsparcia i pomocy oczekujecie od nas już dzisiaj. Myślami i sercem jesteśmy z Wami! Niech żyje wolna Ukraina! – napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz do Przewodniczącego Ukraińskiego Związku Pracowników Oświaty i Nauki.
– ETUCE, reprezentujący miliony nauczycieli i pracowników oświaty w całej Europie, wyraża wsparcie i solidarność ze swoimi organizacjami członkowskimi w Ukrainie, Związkiem Zawodowym Pracowników Oświaty i Nauki Ukrainy (TUESWU) i Wolnym Związkiem Zawodowym Oświaty i Nauki Ukrainy (VPONU), oraz z nauczycielami, studentami i narodem Ukrainy. Jesteśmy z Wami! – czytamy w oświadczeniu ETUCE.
– Drogie Koleżanki i Koledzy, w obliczu ostatnich wydarzeń zwracam się do Was z apelem o wyrażenie solidarności i wsparcia z nauczycielkami i nauczycielami oraz uczennicami i uczniami w Ukrainie – napisał natomiast prezes ZNP Sławomir Broniarz do członków ZNP i oświatowej społeczności w Polsce.
Wskazówki dla nauczycieli, nauczycielek i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą
Polecamy miniporadnik: “Jak rozmawiać o wojnie w Ukrainie w szkole?”:
https://znp.edu.pl/assets/uploads/2022/02/Jak-rozmawiac-o-wojnie-w-Ukrainie.docx
Rozmowa z uczennicami i uczniami na temat wojny nie jest ani łatwa, ani oczywista. Na pewno jednak jest bardzo potrzebna. I nie chodzi tylko o wytłumaczenie tego, co się dzieje, ani tym bardziej wskazanie winnych, czy zapewnienie, że w Polsce jesteśmy bezpieczni. Chodzi przede wszystkim o to, by zredukować stres i uporać się z trudnymi emocjami.
Co można zrobić od razu?
1. Przede wszystkim zapytać uczennice i uczniów, jak odbierają tę sytuację – pozwólmy dzielić się swoimi emocjami.
2. Nie uciekajmy od rozmowy o kluczowym czynniku, który napędza nasz strach oraz powoduje stres – o bezradności. Rozmawiajmy o tym, co możemy zrobić jako mieszkańcy bezpiecznej Polski: indywidualnie, jako klasa, ale też jako człowiek, nawet najmłodszy, w konkretnej rodzinie.
3. Czas, w którym się znaleźliśmy, to ważna pora na poruszenie problemów osób z doświadczeniem migracji. To mogą być nasi znajomi. Ale to również osoby mieszkające po sąsiedzku.
Więcej w poradniku.
Listy
Poniżej zamieszczamy:
- linki do listu, który skierowaliśmy do Przewodniczącego Ukraińskiego Związku Pracowników Oświaty i Nauki
- linki oraz do listu do ukraińskich nauczycieli od Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki.
LIST ETUCE (POL):
LIST ZNP (POL):
https://znp.edu.pl/assets/uploads/2022/02/ZNP-Letter-to-Colleagues-from-Ukraine-1.pdf
LIST ETUCE (ANG):
LIST ZNP (ANG):
https://znp.edu.pl/assets/uploads/2022/02/ZNP-Letter-to-Colleagues-from-Ukraine.pdf