Dyscyplinarki: Senat za wprowadzeniem poprawek ZNP
21 grudnia 2020
Senat opowiedział się za wprowadzeniem czterech poprawek do nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, dotyczącej postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Doprecyzowania przepisów dyscyplinarnych i zdefiniowania “dobra dziecka” domagał się Związek Nauczycielstwa Polskiego, który przedkładał swoje poprawki w tej sprawie!
– To sukces wszystkich nauczycieli. Doprecyzowanie przepisów dyscyplinarnych może zapobiec wielu dramatom pracowniczym – komentuje w rozmowie z Głosem Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP. – Na Śląsku kurator przesłał 12 pytań do rodziców żeby ocenili zdalną pracę nauczycieli. W oparciu o dzisiejsze brzmienie zapisu mógłby podzielić wątpliwości jakiegoś rodzica, że dobro dziecka zostało naruszone. To brzmienie ma duże znaczenie. Mam nadzieję, że zmiany zatwierdzi Sejm – dodał.
Na posiedzeniu plenarnym Senat odpowiedział się za wprowadzeniem do obecnej nowelizacji czterech poprawek: trzech zaproponowanych przez senatorów z KO: Halinę Biedę, Ewę Matecką, Bogdana Zdrojewskiego i Władysława Komarnickiego oraz jedną poprawkę złożoną przez wicemarszałek Gabrielę Morawską-Stanecką (Lewica).
Zgodnie z pierwszą z poprawek dotyczących postępowań dyscyplinarnych zapis mówiący o czynnie “naruszającym prawa i dobro dziecka”, ma zostać zastąpiony zapisem o czynie “naruszającym prawa, godność i nietykalność osobistą dziecka”.
ZNP domagał się doprecyzowania tego zapisu by zawężał on możliwość interpretacji czynu danego nauczyciela. Do rzeczników dyscyplinarnych trafiałyby natomiast tylko naprawdę poważne sprawy.
Druga z poprawek dotycząca postępowań skraca maksymalny czas na złożenie wniosku o wszczęcie postępowania lub o jego umorzenie z trzech miesięcy do miesiąca.
Trzecia z poprawek popartych przez Senat dotyczy jednego z zapisów nowelizujących ustawę Prawo oświatowe. Zgodnie z nim minister edukacji będzie mógł inicjować, koordynować i wspierać prowadzenie działalności innowacyjnej lub eksperymentalnej w systemie oświaty, a także może zlecić zadania z tego zakresu, w drodze umowy, uczelniom, stowarzyszeniom naukowym, zawodowym i innym podmiotom prowadzącym statutową działalność oświatową. W poprawce zaproponowano, by zadania te były zlecane nie na drodze umowy, ale konkursu.
Czwarta z poprawek popartych przez Senat dotyczy szkolnictwa artystycznego. Chodzi o zapis regulujący kwestię dofinansowywania kosztów konsultacji i innych form doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzonych przez artystów “o znaczącym dorobku artystycznym lub dydaktycznym”. W poprawce zaproponowano, aby wyrazy “o znaczącym dorobku” zastąpić wyrazami: “o uznanym dorobku”.
Za przyjęciem ustawy wraz z czterema popartymi poprawkami głosowało 100 senatorów, czyli wszyscy. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ostatecznie o tym, czy poprawki przyjęte przez Senat zostaną wprowadzone do nowelizacji, zdecyduje Sejm, do którego teraz z powrotem trafi nowela.
Źródło: www.glos.pl