Kontynuacja rozmów w sprawie Karty Nauczyciela w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

13 września 2016

Z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego 12 września odbędzie się, w ramach Rady Dialogu Społecznego przy Prezydencie RP, posiedzenie Zespołu problemowego ds. usług publicznych. W porządku obrad przewidziano dyskusję na temat sytuacji pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, po wejściu po wejściu w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (art. 237).

24 maja 2016 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego o podjęcie przez posłów tego Klubu inicjatywy poselskiej w celu przywrócenia statusu nauczyciela pracownikom pedagogicznym, zatrudnionym przed 1 stycznia 2004 r., w publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. O poparcie takiej inicjatywy wystąpiliśmy również do minister Elżbiety Witek, Szefowej Gabinetu Politycznego Premiera.

W poprzedniej kadencji Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości wystąpili z inicjatywą poselską w powyższej kwestii. Wówczas nie została ona jednak poparta przez posłów z innych klubów parlamentarnych. Niestety, w obecnej kadencji Sejmu taka inicjatywa – jak dotychczas – nie została przez posłów Prawa i Sprawiedliwości wniesiona, chociaż Klub Parlamentarny PiS, mając wymaganą większość parlamentarną, może ją skutecznie przeprowadzić.

Równolegle do ww. działań Związek Nauczycielstwa Polskiego kontynuuje rozmowy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (ostatnie spotkanie odbyło się w maju br.) dotyczące wprowadzenia ew. innych korzystnych rozwiązań dla pracowników zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, np. dodatku za trudne warunki pracy. Resort pracy zajął bowiem negatywne stanowisko w kwestii przywrócenia uprawnień wynikających z Karty Nauczyciela.