Posłanka Machałek (PiS) mówi nieprawdę

7 listopada 2016

ZNP oczekuje sprostowania przez posłankę Marzenę Machałek podanych przez nią nieprawdziwych informacji i przeproszenia Związku. Brak sprostowania zmusi ZNP do podjęcia stosownych kroków prawnych. Porozumienie, o którym wspomina posłanka, przewidywało zachowanie gimnazjów w ramach obowiązującej struktury szkolnej, a nie ich likwidację!

Posłanka Marzena Machałek (PiS) prezentując w Sejmie stanowisko swojego klubu w sprawie wniosku o wotum nieufności wobec minister edukacji Anny Zalewskiej powiedziała m.in.: „Chcę powiedzieć jeszcze jedną rzecz. Pan przewodniczący Broniarz 17 lat temu protestował przeciwko gimnazjom. Dziś ich broni. (…) Rok temu, przewodniczący Broniarz podpisał porozumienie koalicyjne ze Zjednoczoną Lewicą. A co tam było w programie Zjednoczonej Lewicy? Likwidacja gimnazjów. Tu mamy zwykłą grę polityczną” (3.11.2016).

Posłanka mówi nieprawdę. Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje sprostowania przez posłankę Marzenę Machałek podanych przez nią nieprawdziwych informacji i przeproszenia Związku Nauczycielstwa Polskiego. Brak sprostowania zmusi ZNP do podjęcia stosownych kroków prawnych.

SPROSTOWANIE

Nieprawdziwe są informacje podane z mównicy sejmowej dnia 3 listopada 2016 r., przez  posłankę Marzenę Machałek, w myśl których Prezes ZNP Sławomir Broniarz podpisał w 2015 r. porozumienie koalicyjne  z  Komitetem Wyborczym „Zjednoczona Lewica”, której program zakładał likwidację gimnazjów.

Informacje te są nieprawdziwe, gdyż żaden z komitetów wyborczych biorących udział w wyborach 2015 r. nie uzyskał poparcia Związku Nauczycielstwa Polskiego, a Prezes ZNP nie podpisał się pod programem Zjednoczonej Lewicy. Prawdą jest natomiast to, że w 2015 r. ZNP zaproponował Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, Platformie Obywatelskiej, Prawu i Sprawiedliwości, Nowoczesnej,  Kukiz’15, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem, podpisanie porozumienia na rzecz oświaty, które przewidywało zachowanie gimnazjów w ramach obowiązującej struktury szkolnej (punkt 2). Dwie ostatnie organizacje podpisały porozumienie.

W kampanii wyborczej 2011 r. ZNP również nie poparł żadnego komitetu wyborczego. Zaproponował natomiast pięciu partiom politycznym, których komitety brały udział w tych wyborach tj. PO, PiS, PSL, SLD i PJN podpisanie „Porozumienia na rzecz statusu zawodowego nauczycieli”. Porozumienie zostało podpisane przez PSL, PO i SLD. Ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza w ogóle nie było zainteresowane podpisaniem porozumienia, a partia Prawo i Sprawiedliwość po wielogodzinnych negocjacjach ostatecznie nie zdecydowała się na podpisanie porozumienia.

Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje sprostowania przez posłankę Marzenę Machałek podanych przez nią nieprawdziwych informacji i przeproszenia Związku Nauczycielstwa Polskiego. Brak sprostowania zmusi ZNP do podjęcia stosownych kroków prawnych.

POROZUMIENIE 2015

http://www.znp.edu.pl/element/1049/Rozmowy_z_PiS_nt._Porozumienia_na_rzecz_statusu_zawodowego_nauczycieli