Sejm zajmie się propozycją ZNP zwiększającą pensje wszystkich nauczycieli o 20%

18 sierpnia 2022

Przyjęte przez Senat poprawki ZNP – gwarantujące m.in. 20 proc. wzrost wynagrodzeń wszystkich nauczycieli – mają być przedmiotem dyskusji i głosowania w Sejmie 5 sierpnia.

21 lipca Senat przyjął poprawki ZNP zwiększające pensje wszystkich nauczycieli o 20%.

Propozycja ZNP oznacza, że we wrześniu br. płaca zasadnicza nauczyciela

Senatorowie przegłosowali podwyżki dla wszystkich nauczycieli zaproponowane przez ZNP, a nie tylko tych rozpoczynających pracę w zawodzie, jak proponuje MEiN.

Senat opowiedział się za wprowadzeniem poprawek do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela dotyczącej awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli, w tym tych zaproponowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i zgłoszonych przez senatora Wojciecha Koniecznego (Koło Parlamentarne PPS).

Senatorowie przegłosowali m.in. poprawkę znoszącą konieczność ustalenia w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki szczegółowych kryteriów oceny pracy nauczyciela.

Poprawki ZNP do znowelizowanej przez Sejm 23 czerwca 2022 r. ustawy – Karta Nauczyciela dotyczą:

  1. Wzrostu średniego wynagrodzenia nauczyciela początkującego, nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego (nowelizacja zakłada wzrost wynagrodzenia wyłącznie w stosunku do nauczyciela początkującego – 120 proc. kwoty bazowej). Zgodnie z propozycją ZNP średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie stanowiło 130% kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej, natomiast nauczyciela mianowanego – 187%, a nauczyciela dyplomowanego – 233%.
  2. Zmiany brzmienia delegacji ustawowej określającej – w drodze rozporządzenia – tryb i zasady dokonywania oceny pracy nauczycieli poprzez wykreślenie kryteriów dokonywania tej oceny.
  3. Zatrudniania nauczycieli rozpoczynających pracę na podstawie umowy o pracę na jeden rok szkolny, a nie jak reguluje nowelizacja na 2 lata.
  4. Skreślenia przepisu wyodrębniającego w ramach czasu pracy nauczycieli 1 godzinę tygodniowo przeznaczoną na konsultacje dla uczniów i ich rodziców.
  5. Skreślenia normy umożliwiającej wieloletnie nawiązywanie umów okresowych z nauczycielami, którzy zostali negatywnie zweryfikowani pod kątem przydatności do zawodu.

Poprawki 6. i 7. skreślają przepisy, pozwalające rozszerzyć katalog organizacji wspierających system oświaty, co umożliwi dofinansowanie i finansowanie zwykłych osób fizycznych rządowymi programami wsparc