Sprzeciw ZNP w sprawie ustawy o wprowadzeniu do szkół asystenta nauczyciela

28 marca 2014

asystent

Koleżanki, Koledzy

W dniu 21 marca 2014 roku Sejm RP przegłosował bez poprawek projekt zmian w ustawie o systemie oświaty wprowadzający do szkół stanowisko asystenta nauczyciela.

Wątpliwości i sprzeciw Związku Nauczycielstwa Polskiego budzi przyjęty zapis w brzmieniu:

„W szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej, może być zatrudniony asystent nauczyciela, do którego zadań należy wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub zajęcia świetlicowe lub wspieranie osoby, o której mowa w ust.1a. Asystent nauczyciela wykonuje zadania wyłącznie pod kierunkiem nauczyciela prowadzącego zajęcia lub osoby, o której mowa w ust.1a”.

W czym tkwi problem?

Według założeń ustawy asystentem miałaby być osoba z wyższym wykształceniem, z przygotowaniem pedagogicznym, ale zatrudniona na podst. Kodeksu Pracy oraz możliwością otrzymywania minimalnego wynagrodzenia.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest stanowczym przeciwnikiem zatrudniania pracowników pedagogicznych na podstawie Kodeksu Pracy.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za wprowadzeniem zapisu o asystencie nauczyciela, ale przy ustawowym precyzyjnym określeniu jego obowiązków; stąd propozycja Związku, aby „asystent nauczyciela nie mógł realizować zadań, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 1- 3 ustawy Karta Nauczyciela, ani żadnych innych zadań wynikających z przepisów wykonawczych do ustawy o systemie oświaty.”

Zapis ustawy, nad którą głosować będzie Senat na posiedzeniu w dniach 9-10 kwietnia, niesie poważne zagrożenia dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Wynika to między innymi z tego, że:

Nauczeni przykrymi doświadczeniami wynikającymi z niejednoznacznych zapisów ustaw, domagamy się precyzyjnego określenia zakresu obowiązków i uprawnień asystenta nauczyciela.

W przypadku nieosiągnięcia porozumienia w tym zakresie, wznowiona zostanie Ogólnopolska Akcja Protestacyjna ZNP „Dość tego!”. Decyzję w tej sprawie podejmie Prezydium ZG ZNP 2 marca 2014r. Wraz wznowieniem Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej ZNP „Dość tego!” proponujemy od 3 kwietnia oflagowanie budynków szkolnych flagami związkowymi.