Finansowanie zadań oświatowych (wideokonferencja MEN)

28 sierpnia 2020

27 sierpnia odbyło się spotkanie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty dotyczące finansowania oświaty.

Związek Nauczycielstwa Polskiego reprezentował wiceprezes ZG Krzysztof Baszczyński, członkowie ZG Edyta Książek, Elżbieta Markowska, Adam Młynarski, Urszula Woźniak oraz specjalista ds. prawnych Krzysztof Lisowski. Spotkanie odbyło się w formie online.

Wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński odniósł się do spraw, które w ocenie Związku Nauczycielstwa Polskiego obecnie są priorytetowe, dlatego to one powinny być przedmiotem spotkania. Natomiast sprawy dotyczące nowego sposobu finansowania oświaty w przyszłości winny być przeniesione na kolejne spotkania Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.

Zdaniem ZNP dzisiaj należy rozmawiać o:

Przedstawiciele oświatowej „S” nie chcieli podjąć rozmowy na temat podwyżek od września oraz tematu związanego z aktualnym przygotowaniem szkół i przedszkoli do stacjonarnej pracy w dobie epidemii, uważając te kwestie za sprawy poboczne.

Również minister Dariusz Piontkowski nie podzielił propozycji ZNP.

Wiceprezes ZG Krzysztof Baszczyński zaprotestował wobec nazywania Związku Nauczycielstwa Polskiego grupą polityczną.

Ponadto przedstawicielka ZNP ponownie zgłosiła problem wymuszania składania oświadczeń o uznaniu, że pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za zakażenie się przez pracowników koronawirusem w trakcie świadczenia pracy (w tej sprawie MEN zajmie stanowisko).

Podczas posiedzenia minister Dariusz Piontkowski przedstawił obecny system finansowania zadań oświatowych, modele finansowania oświaty w innych państwach oraz funkcjonujące w przestrzeni publicznej propozycje zmian w zakresie finansowania oświaty (propozycji tych nie otrzymaliśmy wcześniej mimo dwukrotnego monitu).

Przedstawione propozycje (modele):

  1. Obecny model finansowania oświaty (małe zmiany)
  2. Subwencja oświatowa z finansowaniem na oddział (tylko szkoła podstawowa)
  3. Subwencja oświatowa z finansowaniem na oddział (wszystkie szkoły)
  4. Obecny model finansowania (duże zmiany)
  5. Finansowanie wynagrodzeń przez budżet państwa (likwidacja subwencji)
  6. Likwidacja subwencji oświatowej, przekazywanie środków w inny sposób (np. zwiększenie udziału w podatkach) – zmiana ustrojowa
  7. Finansowanie i przejęcie szkół przez budżet państwa – zmiana ustrojowa

Kolejne spotkanie ma odbyć się w najbliższym czasie.