Kalendarium 2016 – 2023. Nauczyciele i Pracownicy oświaty i nauki, zrobiliście to!

20 grudnia 2023

„Ochrona systemów demokratycznych oznacza aktywne wypowiadanie się, zainteresowanie sprawami publicznymi, walkę o własne prawa oraz prawa koleżanek i kolegów, a także uczennic i uczniów. Najbardziej skuteczne sposoby na poprawę losu naszych uczennic i  uczniów, poprawę kondycji naszego zawodu oraz rozwój lokalnych społeczności to działania zbiorowe za pośrednictwem demokratycznych, niezależnych związków zawodowych”. Susan Hopgood i Fred van Leeuwen „25 lekcji o edukacji i demokracji” (2019)

Nauczyciele i Nauczycielki, Pracownicy i Pracowniczki oświaty i nauki, zrobiliście to! Dzięki Waszemu zaangażowaniu dokonuje się zmiana, na którą czekaliśmy.

Ufamy, że kończy się czas pogardy do nauczycieli, czas hejtu i nagonek.

Oczekujemy, że edukacja stanie się przedmiotem merytorycznej rozmowy w Parlamencie i rządzie.

Oczekujemy godnych zarobków za dobrą i ważną pracę.

Wszyscy, którzy w ostatnich latach protestowali przeciwko pseudoreformom w edukacji, przeciwko niszczeniu statusu zawodowego nauczycieli, którzy proponowali konkretne rozwiązania i angażowali się w działania związkowe i obywatelskie, przyczynili się do zmiany!

Od 2016 roku:

Bywało trudno, były chwile zwątpienia, ale członkowie naszej organizacji nie poddawali się!

Działania ZNP nie ograniczały się wyłącznie do protestów. Polegały także na wypracowaniu konstruktywnych projektów!

Ostatnie lata pokazują, że nawet w bardzo trudnych warunkach nauczyciele i pracownicy edukacji mają realny wpływ na przyszłość!

DZIĘKUJEMY!

PROTESTY, PROPOZYCJE I DZIAŁANIA ZNP (wersja skrócona kalendarium)

2016 rok

2017 rok