Lex Czarnek 2.0 upadło. Kolejne weto Andrzeja Dudy

15 grudnia 2022

Lex Czarnek 2.0 upadło. Kolejne weto Andrzeja Dudy

— Nie zapewnia (ustawa lex Czarnek 2.0 — red.) tego, na czym mnie bardzo zależy. A zależy mi na tym, by był spokój. Mamy wojnę, kryzys gospodarczy. Nie potrzebujemy dodatkowych napięć. Nie podpiszę tej ustawy — poinformował Andrzej Duda. Mamy już pierwsze reakcje z PiS. — Nie komentuję weta prezydenta. To był projekt poselski — powiedział Onetowi Przemysław Czarnek

Prezydent poinformował o odmowie złożenia podpisu pod nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, która miała regulować m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększyć nadzór kuratorów, a także wprowadzić zmiany w edukacji domowej.

Lex Czarnek 2.0. Druga próba nowelizacji

Obecna nowelizacja ustawy Prawo oświatowe jest drugą próbą uregulowania zasad działalności organizacji i stowarzyszeń w placówkach oświatowych. Ta materia znajdowała się w nowelizacji uchwalonej w styczniu br. przez Sejm, a zawetowanej w marcu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Lex Czarnek w swojej wersji 2.0 był tak samo niebezpiecznym projektem, jak jego pierwsza wersja sprzed rokuA przynajmniej tak uważali rozmówcy Onetu, reprezentujący stronę związkową oraz organizacje pozarządowe, które zwracały uwagę na trzy kontrowersyjne zapisy.

Lex Czarnek 2.0 zakładał m.in. zwiększenie władz kuratora oświaty. To on miał otrzymywać informacje i wydawać zgodę na zmianę dyrektora lub błyskawiczne odwołanie nauczyciela w czasie roku szkolnego. Zawieszenie dyrektora miało z kolei nastąpić, kiedy kurator oceni, że doszło do „zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć organizowanych przez szkołę”.

Aby wypowiedzieć się na temat zajęć dodatkowych czy aktywności stowarzyszenia lub organizacji w szkole, rada rodziców musiała przeprowadzić konsultacje. Dopiero po nich rada miała możliwość wydania swojej opinii. Później aktywność stowarzyszenia lub organizacji miała być przez radę monitorowana. Dane stowarzyszenie musiało też uzyskać zgodę kuratora oświaty.

Niedoszła nowelizacja wprowadzała też zmiany w edukacji domowej. Polegały one na tym, że dziecko w edukacji domowej miało być przypisane do szkoły lub placówki znajdującej się w województwie, w którym mieszka lub w województwie z nim sąsiadującym, a nie, jak dotąd, do dowolnej w kraju, wybranej przez rodziców