Listy ZNP z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2016/2017

1 września 2016

List z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego

Koleżanki, Koledzy!

Nauczyciele i Nauczycielki!

Nowy rok szkolny rozpoczynamy pełni obaw o przyszłość. Ogłoszona przez minister edukacji Annę Zalewską 27 czerwca reforma systemu oświaty przyniesie wiele zagrożeń dla statusu pracowniczego i autonomii w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Planowana reforma oznacza dla nauczycieli m.in.:

– zagrożenie utratą pracy i stabilizacji zatrudnienia w związku z przekształceniami organizacyjnymi wszystkich szkół,

– potrzebę przekwalifikowania się po raz kolejny,

– zaprzepaszczenie dotychczasowego dorobku zawodowego,

– konieczność uczenia „po staremu” i „po nowemu” w okresie przejściowym,

– nowe obowiązki dla wychowawców klas (realizacja godzin wychowawczych w oparciu o podstawę programową),

– realizowanie pensum w różnych budynkach tej samej szkoły powszechnej,

– brak czasu na przygotowanie się do pracy z nową podstawą programową i nowymi podręcznikami,

– rywalizację o godziny w klasach IV oraz VII i VIII SP,

– likwidację niektórych istniejących stanowisk (np. nauczyciel praktycznej nauki zawodu).

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego, planowana reforma stwarza więcej zagrożeń niż szans dla dobrej edukacji. Jej skutkiem będzie obniżenie poziomu jakości kształcenia i zaprzepaszczenie wypracowanych przez szkoły osiągnięć.

Tak radykalny pomysł kolejnej reformy struktury szkolnictwa jest nieuzasadniony i społecznie szkodliwy. Dlatego apelujemy o solidarność, wspólne działanie na rzecz dobrej edukacji oraz podpisanie petycji w obronie polskiej szkoły (www.petycjeonline.com/petycja_w_obronie_polskiej_szkoly).

Bądźmy razem! Nic o nas bez nas!

Sławomir Broniarz

Prezes ZNP

LIST (pdf)

List do Rodziców i Opiekunów Uczniów z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego

Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

Minister edukacji Anna Zalewska ogłosiła reformę edukacji polegającą m.in. na likwidacji gimnazjów, utworzeniu ośmioletniej szkoły powszechnej i czteroletniego liceum oraz powołaniu szkół branżowych. To oznacza powrót do starego systemu kształcenia.

Planowana reforma stwarza więcej zagrożeń niż szans. Jej skutkiem będzie obniżenie poziomu jakości edukacji. Dla Ucznia i Rodzica oznaczać będzie:

• skrócenie o rok obowiązkowej edukacji szkolnej,

• chaos programowy: w szkołach będą jednocześnie „stare” i „nowe” programy, podręczniki i egzaminy (matura),

• wymianę podręczników,

• stworzenie wielkich, pracujących często na dwie zmiany, ośmioletnich szkół powszechnych zamiast dotychczasowej sześcioletniej podstawówki,

• zamykanie najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych szkół, jakimi są gimnazja,

• konieczność podejmowania życiowych decyzji dotyczących kariery zawodowej o rok wcześniej niż dotychczas (już w wieku 15 lat),

• niepewność, czy miejsce dla dziecka znajdzie się w szkole najbliżej domu,

• groźbę dowożenia dzieci od V do VIII klasy do budynków zbiorczych położonych poza rodzinną miejscowością,

• kłopoty w przypadku powtarzania klasy w starym systemie (brak drożności ścieżki edukacyjnej),

• odebranie możliwości wyboru klasy profilowanej w gimnazjum (gimnazja dwujęzyczne, artystyczne, sportowe, wojskowe, leśne),

• ograniczony dostęp do kształcenia wyższego na poziomie magisterskim w przypadku wyboru matury branżowej,

• trudności z dostaniem się do dobrych liceów i techników, w których – z powodu podwójnego naboru w okresie przejściowym – o połowę zostanie zredukowana liczba dostępnych miejsc,

• ogromne koszty związane z wdrożeniem reformy: przeznaczenie pieniędzy na przysłowiowe nowe pieczątki zamiast na dodatkowe zajęcia dla uczniów.

Szanowni Rodzice,

czy zgadzacie się na niepewność, chaos i wieloletnią prowizorkę? Czy wierzycie, że bezbolesny powrót do szkoły, którą pamiętacie, jest możliwy i potrzebny? Czy uważacie, że należy zburzyć obecny system kształcenia, za który Polska jest podziwiana na całym świecie?

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o wspólne działanie na rzecz dobrej edukacji oraz podpisanie petycji w obronie polskiej szkoły zamieszczonej na stronie: www.petycjeonline.com/petycja_w_obronie_polskiej_szkoly

Bądźmy razem! Nic o nas bez nas!

Sławomir Broniarz

Prezes ZNP

LIST (pdf)

Listy zostały opublikowane w najnowszym „Głosie Nauczycielskim” nr 35 z 31 sierpnia br. (wystarczy wyjąć z Głosu wkładkę „Nasza Tablica” i wywiesić na szkolnej tablicy).