Ocena pracy nauczycieli w szkołach artystycznych

29 sierpnia 2018

24 sierpnia w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Departamencie Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej) odbyło się spotkanie uzgodnieniowe dotyczące projektu rozporządzenia MKiDN w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego, z udziałem przedstawicieli ZNP.

Przedstawiciele ZNP podtrzymali negatywną opinię do ww. projektu wyrażoną w piśmie skierowanym do Ministerstwa 20 sierpnia br. W opinii związku nowa formuła oceny pracy nauczycieli i dyrektorów szkół nie wpłynie na poprawę jakości i efektywności pracy szkół i placówek, a także nie wpłynie pozytywnie na motywację nauczycieli do prawidłowego rozwoju.

Związek Nauczycielstwa Polskiego na każdym etapie prac nad nową formułą oceny pracy nauczycieli i dyrektorów szkół wyrażał zdecydowany sprzeciw wobec projektowanych regulacji. Po przyjęciu ich przez parlament, związek podejmował szereg działań w celu znowelizowania przepisów Karty Nauczyciela w zakresie oceny pracy. Z naszej inicjatywy w Sejmie miał był procedowany poselski projekt znoszący niekorzystne zapisy. Niestety, sejmowe komisje (z nieznanych nam przyczyn) nie podjęły nad nim prac. Mamy nadzieję, że tak się jednak stanie.